Na początku kojarzyły się z firmami i zakładami przemysłowymi – ciężkie i toporne, o nieciekawym wyglądzie. Jednak wraz z biegiem lat rolety zewnętrze przeniosły się do domów i mieszkań stanowiąc popularną alternatywę dla wersji wewnętrznych, zasłon czy firan. Obecnie są jednym z częściej wybieranych rozwiązań przy budowie nowych lub remoncie starych domów. Jakie są przyczyny ich popularności?
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Rolety zewnętrzne zostały docenione przede wszystkim jako doskonałe zabezpieczenie przed włamaniami. Są one montowane na zewnątrz budynku, ze specjalnych profilów, a ich obsługa możliwa jest od wewnątrz. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa osiąga się między innymi przez wykonanie rolet zewnętrznych z trwałych materiałów i dodatkowe zabezpieczenie w postaci pancerzu z PCV czy aluminium.
Wszechstronność i wygoda
Bezpieczeństwo to chyba najważniejszy powód, dla którego te rolety uzyskały tak dużą popularność. To jednak nie jedyna ich zaleta. Można wymienić szereg innych cech świadczących o wysokim poziomie funkcjonalności, np.:
- ograniczenie poziomu hałasu dobiegającego z zewnętrz do domu,
- zabezpieczenie przed przedostawaniem się insektów do wnętrza – szczególnie w okresie letnim,
- idealne zaciemnienie, nawet w bardzo słoneczne dni, a tym samym nie dopuszczanie do przegrzewania pomieszczeń,
- ograniczenie utraty ciepła przez okna w okresie zimowych (normalnie jest to aż 15 do 25 procent), a tym samym zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Dodatkowym atutem rolet zewnętrznych jest obecnie fakt, że w przeciwieństwie do swoich pierwowzorów obecnie są to obiekty estetyczne, które można dopasować do elewacji czy architektury danego budynku. Producenci i dystrybutorzy oferują rolety w różnych kolorach i wersjach, np. podtynkowe, naokienne czy natynkowe.